PREDNOSTI I MANE NASELJA U OKOLINI NS: Žitelji dali ocene svog okruženja

Šta se stanovnicima Veternika, Futoga, Begeča, Rumenke, Kisača, Stepanovićeva, Kaća, Budisave, Kovilja i Čeneja dopada, a šta ne dopada, čime su zadovoljni, a šta im nedostaje, pogledajte iz podataka koje smo prikupili.

Smatrajući da niko ne može bolje da opiše postojeću situaciju u nekom delu grada ili prigradskom mestu, najpre smo sastavili plus/minus listu novosadskih kvartova, potom smo sublimirali prednosti i mane sremske strane grada, a sada se bavimo prigradskim naseljima na bačkoj strani.

Verujemo da ovakva analiza može biti od pomoći i prilikom izbora mesta za stanovanje.


VETERNIK

Veterničanima odgovara blizina grada, pregršt parkinga, dobra opremljenost velikim marketima, dve osnovne škole, dva državna i nekoliko privatnih vrtića. Zadovoljni su što imaju dosta zelenila i dečijih igrališta i stadion.


Kao loše strane su izdvojili dosta neasfalfiranih ulica i slabu noćnu rasvetu. Kažu da su česti radovi, pa se dešava da i ulice budu zatvorene, a nestanci vode su takođe česti zbog radova na vodovodnoj mreži, jer se naselje svakim danom širi i puno se gradi. Smeta im što nemaju nikakav kulturni centar, u vidu pozorišta, bioskopa i slično.

PREDNOSTI I MANE KVARTOVA U NS: Novosađani napravili plus/minus listu za sve delove grada


FUTOG

Futožani smatraju da njihovo mesto ima sve što je im potrebno: dva vrtića, dve osnovne škole, srednju poljoprivrednu školu, dve banke, kafiće, restorane, plažu, sportsku halu, uskoro i bazen… Posebno vole deo uz Dunav, kej ili, kako ga Futožani zovu, nasip. Dobro je osvetljen, ima klupe, pa je leti pun šetača i dece. U Futogu ima puno firmi, pa stanovnici imaju gde da rade, a da ne putuju. Nema gužve u saobraćaju kao u gradu. Asfaltiraju se nove ulice, sređuje se i glavna, a tu je baš bio loš put. Imaju dosta mesara, velike trgovinske lance, dosta marketa, butika, apoteka, dobru ambulantu, dve benzinske pumpe, autoperionicu, igraonice, rođendaonice, kafane… Navode i autoškole, voćare, dobru pijacu, dobru poslastičarnicu, giros. Dobra im je povezanost sa gradom autobuskim linijama i linijskim taksijem.


Žale se da leti često bude slab pritisak vode u jednom delu Futoga. Valjalo bi da imaju most. Za mlađe je mana što nema klubova, a od lokala radnim danima posle 23 časa ništa ne radi. Ne prija im što je glavni put Novi Sad–Bačka Palanka dosta prometan. Roditeljima smeta oskudan izbor sportskih aktivnosti za decu i skoro nikakva ponuda kulturnih dešavanja.


BEGEČ

Begečani kao prednosti života u tom mestu vide što je mirno i lepo za odrastanje, deca mogu da vide razne životinje, da imaju slobodu kretanja, jer nema puno saobraćaja. Vole što imaju park prirode Begečka jama, gde može da se ode na kupanje, a deca imaju livadu za igranje. Kao dobre strane navode i fudbalski teren, renoviranu osnovnu školu i novu salu za fizičko.


Mane koje su primetili u Begeču su što nema većih marketa, butika, niti mesta za izlaske.


RUMENKA

Rumenčanima prija što im je omogućen tih i miran život, što imaju mesta za parkiranje i mogućnost da uživaju u svojim dvorištima. Zadovoljni su što imaju četiri lanca marketa, poštu, tri autobuske linije iz grada i za grad, kulturni centar, fudbalski klub, rođendaonicu, čardu, kanal. Pomenuli su i manifestaciju Pihtijada, kao i seosku slavu Petrovdan, kada im gostuju poznati pevači na stadionu.


Kao manu su naveli da se mesto slabije infrastrukturno razvija u odnosu na Futog i Begeč, da je put pun rupa i da ima puno uličnih pasa.


KISAČ

Kisačani tvrde da je njihovo mesto dobro povezano autobusima, te da se do grada stiže za za nekih pola sata. Misle da je dobra snabdevenost potrepštinama za svakodnevicu, imaju ambulantu, biblioteku, KUD, dobrovoljno vatrogasno društvo, službu hitne pomoći. Navode i tu prednost što postoji više crkava, benzinsku stanicu, železničku stanicu koja je sada u rekonstrukciji, ribolovačko i lovačko društvo, pijacu sredom i subotom i fudbalski klub Tatra.


Mane koje primećuju su nedostatak kanalizacije koja im je godinama obećavana i posle velikog negodovanja građana najzad je krenulo sa izvođenjem radova. Ipak, dok se ne pusti u funkciju, smatraju da je nemaju. U vrtiću je potrebno povećati kapacitet boravka za decu. Nostalgični su za vremenom od pre 20 godina kada je Kisač bio industrijski razvijen. Nedostaju im bankomat, menjačnica i banka.

PREDNOSTI I MANE SREMSKE STRANE GRADA: Stanovnici ocenili život u naseljima „s one strane Dunava“


STEPANOVIĆEVO

Stanovnici su uvereni da ovo selo poseduje sve što je potrebno za normalno funkcionisanje: vrtić, osnovnu školu, poštu, ambulantu, lokalne prodavnice, gradski prevoz. Odgovara im blizina grada, a u toku su i radovi na brzoj pruzi koja će prolaziti kroz Stepanovićevo.


Kao mane ističu loš i propterećen put za Novi Sad, stare autobuse GSP-a, nedostatak kulturnog i zabavnog sadržaja, kao i dom kulture koji još uvek nije u funkciji. Smeta im što gradski prevoz vikendom ređe ide, a tu postoji i problem što veliki broj autobusa kruži kroz Kisač, tako da put do Novog Sada traje po sat vremena.


KAĆ

Kaćani kažu da žive u mestu koje ima sve ono što je porodici sa decom potrebno: školu, vrtiće (državni i privatni), prodavnice, sportske klubove i kulturno-umetnička društva. Imaju mir i bolje uslove za odrastanje dece. Kroz mesto saobraćaju tri gradske linije, a ljudi koriste i linijski taksi.


Mane su, po njihovim rečima, što nema igrališta za decu, niti sadržaja za mlade (bioskop i sl.). Žale se što u državnom vrtiću nema dovoljno mesta. Nedostaje im parkić sa spravama za decu, jer nema ništa što je otvorenog tipa za sve uzraste, poput đackog igrališta u gradu ili parkova, ukoliko ne treniraju. Nervira ih stvaranje gužve u saobraćaju pri ulasku u grad.


BUDISAVA

Žiteljima Budisave prija što žive u malom mirnom mestu, koje je na svega 20-ak minuta od grada kolima, a autobusi često saobraćaju. Dosta je mirnije, nema gužve, za decu postoje fudbalski i košarkaški tereni, kao i park u centru sela koji je lepo uređen. Deca ovde mogu da treniraju fudbal, košarku, rukomet, folklor i karate, a roditelji ih bezbrižno puštaju na ulicu da se igraju.


Nedostatak im je što nemaju pedijatra svakog dana, već samo utorkom i četvrtkom, pa ostalim danima moraju da idu u Kovilj ili vikendom u grad. Smeta im što nemaju bankomat, menjačnicu i neki lep kafić ili poslastičarnicu, pa za sve to isto idu u Kać ili u grad.


KOVILJ

Kovilj je veće mesto blizu grada, gde autobusi često saobracaju. Koviljčani vele da imaju odličnu snabdevenost, dosta radnji, picerija, kafića.. Mogu da se treniraju fudbal, košarka, odbojka, folklor…


Mana je što pedijatar u Kovilju radi samo ponedeljkom, sredom i petkom, tako da oni utorkom i četvrtkom dolaze u Budisavu. U Kovilju nedostaje igralište za decu i poslastičarnice. Kažu da se dosta počelo ulagati u Kovilj, putevi su im dobri. Fale im i privatni zubari i lekari.


ČENEJ

Prednosti Čeneja, kako kažu oni koji tamo stanuju, su blizina grada i najplodnija zemlja u Evropi. Kažu da imaju mirno mesto za život, ali se nadaju da se neće preterivati sa industrijskim objektima, da bi im deca i ubuduće udisala čist vazduh.


Smatraju da treba da se uradi asfalt u ulici Vuka Karadžića, da se uredi stabilno snabdevanje električnom energijom, naspe zmajevački drum od Klise prema Čeneju kroz atar, zbog očuvanja i to malo salaša što ima na tom potezu, a i zbog poljoprivrednika, da ne kidaju te moderne skupe mašine idući letnjim putem do njiva. Voleli bi i da im se uredi centar sela.

- Advertisement -
Source021

Prokomentarišire

Najnovije vesti

“Mi i Vi: Tri godine kasnije…” JP “Pošta Srbije” i Institut za veštačku inteligenciju zajedno u budućnost

U prestižnom ambijentu univerzitetskog kampusa u Novom Sadu, Institut za veštačku inteligenciju Srbije obeležio je tri godine uspešnog rada....

Obavezno pročitajte

Srodni članci