Žene će do starosne penzije morati da rade dva meseca duže

Zahvaljujući dobrom stanju finansija, usvojene su i izmene PIO zakona, po kojima od januara, uz švajcarsku formulu, imamo još dva modela usklađivanja penzija.

Po kom modelu će se obračunavati sledeće povišice penzija, uključujući i januarsku, zavisiće od toga koji procenat BDP-a odlazi na isplatu penzija. U ovom trenutku udeo penzija u bruto domaćem proizvodu je 9,3 odsto. To znači da je najavljena januarska povišica penzija bazirana isključivo na usklađivanju penzija sa rastom zarada.

U situaciji kada je taj udeo između 10 i 10,5 odsto, na snazi će biti sadašnja švajcarska formula, po kojoj plate i cene pod‌jednako utiču na povećanje penzija. Ako rashodi premaše 10,5 odsto, penzije će se usklađivati isključivo s kretanjem cena.

  • Ovaj mehanizam takozvane nadograđene švajcarske formule zamišljen je tako da može da izdrži ne samo sledeću godinu, već i nekoliko sledećih decenija – kaže član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov.

Sve manje iz državne kase
Budžet penzijskog fonda za iduću godinu težak je blizu 900 milijardi dinara. Od početka godine, fond je naplatio 13,5 milijadi dinara doprinosa – više od planiranog, zbog čega mu je rebalansom smanjena dotacija.

Deceniju ranije, dotacija penzija iz buyeta bila je 48 odsto, a sada je 11 procenata.

  • Fond PIO od maja nije povlačio sredstva za isplatu penzija za kategoriju zaposlenih – istakao je zamenik direktora Fonda PIO Relja Ognjenović. – To je važno napomenuti jer oni čine 85 odsto korisnika penzija.”

Treba reći i da broj penzionera u našoj zemlji opada za oko 1,5 odsto od 2019. godine i da ih je u junu ove godine bilo oko 1.649.000, na kraju prošle godine 1.692.000, a na kraju 2020. godine oko 1.708.000. Da bi oni koji sada rade mogli da im se pridruže, odnosno odu u penziju, neophodno je da se zadovolji nekoliko uslova – a to su godine života i godine radnog staža. I muškaraci i žene mogu da odu u penziju bez obzira na godine života ukoliko imaju 45 godina staža, a ta starosna granica snižava se osiguranicima koji su radili na poslovima na kojima se staž osiguranja računa s uvećanim trajanjem, što im omogućava raniji odlazak u penziju

Za ostale sada zaposlene i muškarce i žene da bi ostvarili pravo na starosnu penziju važi isto pravilo, odnosno neophodno je imati najmanje 15 godina staža. Kada su u pitanju godine života, razlikuju se uslovi za odlazak u penziju žena i muškaraca. Naime, muškarci koji idu u punu starosnu penziju moraju imati najmanje 65 godina života i ta starosna granica za odlazaka u penziju se ne menja, a kod žena se ona pomera svake godine za dva meseca i to sve do 2032. godine, dok se ne stigne do 65 godina starosti, kada će to i za žene, uz 15 godina radnog staža, biti osnovni minimalni uslov za odlazak u punu starosnu penziju.

Prevremena starosna

Pravo na na prevremenu starosnu penziju tokom ove godine mogu da ostvare muškarci s 40 godina staža osiguranja i najmanje 59 godina i šest meseci života, dok je za žene neophodno da imaju 39 godina i osam meseci staža i najmanje 59 života. Prevremena starosna penziju se trajno umanjuje za 0,34 odsto za svaki mesec koji nedostaje do navršenih 65 godina života, a umanjenje ne može biti veće od 20,4 odsto.

Tako su tokom ove godine žene, da bi ostvarile pravo da odu u starosnu penziju, morale da, uz ispunjavanje uslova da imaju najmanje 15 godina staža, imaju najmanje 63 godine i četiri meseca života. Sledeće godine, u punu starosnu penziju moći će da idu žene s 15 godina staža i 63 godine i šest meseci, a 2024. godine granica se pomera se za još dva meseca te će u penziju moći da odu žene koje budu navršile 63 godine i osam meseci.

Da bi ispunile uslov za odlazak u penziju 2025. godine, žene na životnom kontu moraju imati 63 godine i 10 meseci. Za odlazak u penziju 2026. godine žene moraju da proslave 64 rođendan, a 2027. godine starosna granica pomera se na 64 godine i dva meseca. Žene koje godinu dana kasnije budu napunile 64 godine i četiri meseca moći će da računaju na početak penzionerskog staža, a 2029. godine za to će biti potrebno 64 godine i šest meseci. Uz navršenih 64 godine i osam meseci života žene će moći da odu u penziju 2030. godine, a 2031. godine za to će biti potrebno 64 godine i 10 meseci, a od 2032. godine biće izjednačene godine potrebne za odlazak u penziju za muškarce i žene.

- Advertisement -
SourceDnevnik

Prokomentarišire

Najnovije vesti

“Mi i Vi: Tri godine kasnije…” JP “Pošta Srbije” i Institut za veštačku inteligenciju zajedno u budućnost

U prestižnom ambijentu univerzitetskog kampusa u Novom Sadu, Institut za veštačku inteligenciju Srbije obeležio je tri godine uspešnog rada....

Obavezno pročitajte

Srodni članci