Za ispisivanje grafita mržnje u Kisaču neće biti krivičnog gonjenja

U slučaju ispisivanja grafita mržnje u Kisaču početkom marta ove godine neće doći do krivičnog gonjenja, piše portal Storiteler iz Bačkog Petrovca.

Foto: Favebook/Strana slobody a spravodlivosti – Báčsky

Krivične prijave protiv nepoznatog lica zbog postojanja sumnje da je izvršilo krivično delo izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti, podnete Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu, odbačene su budući da je reč o maloletnoj osobi koju je novosadska policija identifikovala, a koja je krivično delo i priznala, navodi Storiteler.

Tužilaštvo je odbacilo krivične prijave protiv maloletnika M. A. zbog krivičnog dela Izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti, koje su podnete povodom događaja koje pominjete, budući da je reč o detetu, odnosno licu koje u vreme izvršenja krivičnog dela nije navršilo 14 godina života, koja okolnost isključuje mogućnost njegovog krivičnog gonjenja„, navodi se u pismenom odgovoru iz tužilaštva.

Sociološkinja iz Centra za socijalni rad Grada Novog Sada Tamara Stupar kazala je da se detetu mlađem od 14 godina ne može izreći krivična sankcija, već tužilaštvo donosi rešenje o odbačaju krivične prijave i o tome obaveštava Centar za socijalni rad, organ starateljstva, radi preduzimanja mera iz svoje nadležnosti.

Kako je objasnila, Centar za socijalni rad potom poziva maloletnika zajedno sa roditeljima radi obavljanja dijagnostičko-savetodavnog intervjua, u smislu procene ličnih, porodičnih i društvenih prilika maloletnika, kao i procene rizika od ponavljanja dela.

Saradnica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Marija Srdić kazala je da je važno da se utvrdi ko je maloletnika podstakao na takvu akciju i koliko je još mladih deo iste grupe.

Govor mržnje je toliko rasprostranjen i normalizovan u onlajn prostoru da je njegovo izlivanje u našu fizičku realnost očekivano i gotovo neizbežno, naročito kada se ima u vidu da se se mladim ljudima ne radi na raskrinkavanju nacionalističkih narativa i prakse govora mržnje„, navela je Marija Srdić.

Maloletnik je u Kisaču, mestu koje je većinski nastanjeno Slovacima, napisao grafit „Princip. Ubi Slovaka“, koji su potom građani prepravili u „U principu ljubi Slovaka“.

- Advertisement -
Source021

1 KOMENTAR

Prokomentarišire

Najnovije vesti

“Mi i Vi: Tri godine kasnije…” JP “Pošta Srbije” i Institut za veštačku inteligenciju zajedno u budućnost

U prestižnom ambijentu univerzitetskog kampusa u Novom Sadu, Institut za veštačku inteligenciju Srbije obeležio je tri godine uspešnog rada....

Obavezno pročitajte

Srodni članci