Škole u Novom Sadu imaju veliki problem sa obezbeđenjem – i to mora pod hitno da se promeni

Veliki broj škola u Novom Sadu se muči da obezbedi usluge fizičkog obezbeđenja. Razlog je slaba naplativost usluga privatnih firmi koje su licencirane i nude svoje usluge, a takvih je malo.

Portal 021.rs u više navrata je pisao o problemu sa školskim obezbeđenjem u novosadskim školama, a nakon što se dogodio niz opasnih situacija u kojima je bilo i povređene dece.

Poslednji put o ovoj temi smo pisali pre nepunih godinu dana, u vreme svakodnevnih dojava o bombama u školama, a pitanje je aktuelno i nakon pucnjave u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ na Vračaru, gde je stradao i čuvar.

Suština problema leži u činjenici da je obaveza finansiranja usluga fizičkog obezbeđenja u školama prebačena na roditelje, umesto da se ovim pitanjem – kako zakon nalaže, bavi lokalna samouprava, odnosno Grad Novi Sad.

Kako je poznato, u školama koje žele privatno obezbeđenje Savet roditelja donosi odluku, a potom se od roditelja traži da uplaćuju izvesnu sumu da bi školsko obezbeđenje čuvalo decu. O tome se sa izabranim firmama sklapa ugovor, koji se raskida ukoliko je naplativost mala. 

Budući da plaćanje obezbeđenja u školama nije zvanična obaveza, u nekim školama je naplativost oko 60 odsto. Tako je bilo u OŠ „Sonja Marinković“ prošle godine, kada je privatna firma pretila roditeljima da će raskinuti ugovor ukoliko naplativost ne bude barem 85 odsto.

Zbog čega je obezbeđenje dece u javnoj ustanovi briga roditelja, a ne donosilaca odluka? Kako je tada rečeno u Gradskoj upravi za obrazovanje za naš portal, Grad Novi Sad nije ni razmatrao da ispuni svoju zakonsku obavezu – finansiranje usluge obezbeđenja u školama jer „saveti roditelja redovno izmiruju svoje obaveze“.

„Da bi se utvrdilo da li je to izvodljiva opcija za Grad Novi Sad potrebno je utvrditi sve elemente vezane za obezbeđivanje sredstava iz budžeta Grada za ovu namenu, od pravnog osnova, potreba za uslugama obezbeđenja po školama, pa do finansijskih efekata realizacije takve mogućnosti“, poručili su u Gradskoj upravi za obrazovanje.

Da je finansiranje privatnog obezbeđenja u novosadskom školama obaveza lokalne samouprave za 021.rs je objašnjeno u Pokrajinskom sekretarijatu za obrazovanje, koji je poručio da nema osnov da razmatra ovu obavezu.

Prema Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, svaka škola donosi akt kojim propisuje mere bezbednosti dece, a to čini u saradnji sa nadležnim organom jedinice lokalne samouprave. Prema zakonu, Savet roditelja dužan je da prati situaciju u vezi sa bezbednošću dece, ali ne i da finansira uslugu obezbeđenja.

Kako se navodi u ovom zakonu, u budžetu jedinice lokalne samouprave obezbeđuju se sredstva za zaštitu i bezbednost dece i učenika.

- Advertisement -
Source021

Prokomentarišire

Najnovije vesti

“Mi i Vi: Tri godine kasnije…” JP “Pošta Srbije” i Institut za veštačku inteligenciju zajedno u budućnost

U prestižnom ambijentu univerzitetskog kampusa u Novom Sadu, Institut za veštačku inteligenciju Srbije obeležio je tri godine uspešnog rada....

Obavezno pročitajte

Srodni članci