Rimski brod sa veslačima usidren do ponedeljka kod Novog Sada

Rimski ratni brod, koji izgleda kao plovilo iz 4. veka, usidrio se u subotu posle podne kod Veslačkog kluba „Danubius 1885“. Novosađani su imali jedinstveno iskustvo da sa ukrcaju na njega i da razgovaraju sa posadom koja je nosila odeću koja se koristila u to doba.

Posada od 24 veslača, sa dva kormilara i kapetanom koji dnevno plove Dunavom oko 40 kilometara u rekonstruisanom antičkom rimskom rečno-morskom ratnom brodu „Danuvina alacris“ nastaviće svoju plovidbu ka Crnom moru. Cilj ovog projekta je zaštita i promocija kulturnog nasleđa Podunavlja i u projekat su uključene sve zemlje kroz koji protiče Dunav.


Rimski dunavski brod iz 4. veka nove ere rekonstruisan je na potpuno autentičan način, bez korišćenja savremenih alata u Nemačkoj, odakle je u julu krenuo na put. Cilj je da do kraja godine stigne do Crnog mora.

Nakon izvršenog zadatka brod će biti izložen na svakom pilot lokalitetu po godinu dana, počevši od sledeće godine.

Plovilo je dugačko 18 metara,  široko 2,8 metara i teško preko četiri i po tone.


Ceo poduhvat je deo transnacionalnog projekta „Living Danube Limes“ (Živi dunavski limes) koji finansira EU.
 Uključuje partnere iz 10 podunavskih zemalja, među kojima je 19 univerziteta i državnih i privatnih preduzeća, kao i 27 pridruženih strateških partnera. A jedan od glavnih ciljeva je nominovanje celokupnog dunavskog limesa za upis na listu UNESCO svetske kulturne baštine.

Najveći broj veslača dolazi iz Nemačke i Austrije, ali se posade menjaju periodično.


Srbiju u ovom projektu predstavljaju Arheološki institut iz Beograda i Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, uz podršku partnera Muzeja Vojvodine, Društva konzervatora Srbije, Tvrđave Golubac i Opštine Veliko Gradište.
 Sledeća stanica rimske barke je Beograd, a zatim Ram, pre nego što „Danuvina“ napusti vode Srbije krajem septembra.

- Advertisement -

Prokomentarišire

Najnovije vesti

“Mi i Vi: Tri godine kasnije…” JP “Pošta Srbije” i Institut za veštačku inteligenciju zajedno u budućnost

U prestižnom ambijentu univerzitetskog kampusa u Novom Sadu, Institut za veštačku inteligenciju Srbije obeležio je tri godine uspešnog rada....

Obavezno pročitajte

Srodni članci