PzP o planu za „Novi Sad na vodi“: „Ne mogu SNS i Galens da odlučuju o sudbini grada“

Plan generalne regulacije koji je na ranom javnom uvidu, a koji je početak legalizacije projekta „Novi Sad na vodi“ rezultat je žurbe novosadske vlasti pred izbore, smatra Pokret za preokret (PzP).

Ovaj „Konceptualni okvir plana generalne regulacije prostora između primarnog odbrambenog nasipa uz kasarnu rečne flotile i Ribarskog ostrva“ u Novom Sadu, kako navode, rezultat je žurbe novosadske vlasti, na čelu sa Srpskom naprednom stranskom, „zbog loših rezultata na parlamentarnim i pokrajinskim izborima na teritoriji Novog Sada i činjenice da ova vlast više nema poverenje Novosađana“.

„Kako su stranke koje sada drže vlast u Novom Sadu dobile ukupno 44 odsto glasova (SNS, SPS, SVM) jasno je da nemaju legitimitet da pred naredne lokalne izbore donose tako važne odluke za budućnost Novog Sada. Čini se da je strah od gubitka vlasti naterao gradsku vlast, koja je u tesnoj vezi sa režimskim investitorima, da brže bolje predloži ‘Konceptualni okvir'“, navode iz Pokreta za preokret.

Podsećaju da ovaj plan predviđa i izmeštanje nasipa za odbranu od poplava, kako bi se stvorio prostor za realizaciju „Novog Sada na vodi“. 

„Ovakva bezobzirnost vlasti i investitora u Srbiji nije viđena i može se porediti samo sa nelegalnim i kriminalnim rušenjem privatnih objekata u Savamali u Beogradu radi izgradnje ‘Beograda na vodi'“, navode iz ove stranke.

PROČITAJ JOŠ

Bravo i SSP: SNS pokreće „Novi Sad na vodi“ pre pada na lokalnim izborimaOrganizacije: Građanskom akcijom protiv „Novog Sada na vodi“Plan za „Novi Sad na vodi“ na javnom uvidu: Prvo pomeranje nasipa, pa gradnja solitera

Iz Pokreta za preokret traže da se „Konceptualni okvir plana“ povuče iz procedure i da se odluka o obimu gradnje i urbanističkom konceptu tog dela grada prepusti na odlučivanje novoj skupštinskoj većini.

„Dodatno, i uz direktno uključivanje građana, što podrazumeva i sprovođenje referenduma po tom pitanju u Novom Sadu. Ne mogu ‘Galens’ i SNS da odlučuje o sudbini Novog Sada i njegovih građana“, navodi PzP.

Dodaju i da sada sve objašnjava i smenu direktora „Voda Vojvodine“ Slavka Vrndžića.

„Slavko Vrndžić je bio izričito protiv uređenja priobalja poznatog kao ‘Novi Sad na vodi’ i sada je jasno da je dovođenje Srđana Kruževića, najbližeg saradnika tadašnjeg gradonačelnika Miloša Vučevića, bilo zapravo otklanjanje prepreke za izgradnju stambenog kompleksa na području Brodogradilišta, Šodroša i okoline“, smatraju iz Pokreta za preokret. 

Podsećaju da su „Vode Vojvodine“ ubrzo nakon imenovanja Kruževića na mesto direktora ovog javnog preduzećaizdale vodne uslove u postupku izrade Plana regulacije produžetka Bulevara Evrope. 

„On predviđa izmeštanje prve obrambene linije za zaštitu od visokih vodostaja Dunava. Na ovaj način smanjuje se propusna moć Dunava, što je u suprotnosti sa Zakonom o vodama po kome je ‘zabranjeno da se na vodnom zemljištu grade objekti kojima se smanjuje propusna moć korita'“, navode iz PzP. 

U međuvremenu je, podsećaju, i Institut za vodoprivredu „Jarosrav Černi“ država prodala kompaniji „Milenijum tim“.

„Upravo ta kompanija je ovlašćena da radi procene za objekte u oblasti vodoprivrede. Podizanje ‘opštegradskog centra’ sa zgradama od 20 spratova na prostoru ‘Brodogradilišta’ , koje je u vlasništvu ‘Galensa’ i parkinga na prostoru Šodroša, gde je bila šuma, posečena prošle godine, uz asistenciju policije, predstavlja vandalizovanje ovog dela grada, koji je poslednja veća zelena oaza u Novom Sadu“, smatraju iz PzP i dodaju da su ostale manje zelene površine u Novom Sadu već uništene ili umanjene. 

Dodaju i da u dokumentu koji je stavljen na uvid „vidljivo da zelenih površina na tom prostoru gotovo da neće biti“. 

„Turističko-sportsko rekreativni sadržaji obuhvataju svega 7.000 m2 od 22,5 hektara prostora. U dokumentu se krije i lažni podatak o veličini celokupnog prostora jer se u njemu prikazana i ‘vodna infrastruktura’, a zapravo se radi o reci koja okružuje kompleks“, objašnjavaju oni.

Smatraju da, ako bi se izuzela ta površina, „bilo bi jasno da više od 90 odsto zemljišta, mimo vode, predstavljaju građevinski objekti, beton, parkirališta, a zelene površine manje od 10 odsto“. 

„Čak i predviđeni turističko rekreativni sadržaji ne garantuju pristupačnost građanima jer se pominju ‘zatvoreni i otvoreni’ sportski objekti i ugostiteljski sadržaji, pa je po principu ‘Beograda na vodi’ izvesno da će ti objekti biti komercijalne prirode i dostupni samo onima sa dubljim džepom“, ističu iz Pokreta za preokret.

Dodaju da planski dokument predviđa „privlačenje novih investicija“.

„Iz ovoga proizilazi da je ovo samo početak betonizacije priobalja Dunava, odnosno Šodroša i Kameničke ade. Pokret za preokret se ne protivi razvoju Novog Sada, ali tako da on ne sme ići na štetu građana, a u korist investitorskog urbanizma“, ističu iz ove stranke.

- Advertisement -

Prokomentarišire

Najnovije vesti

“Mi i Vi: Tri godine kasnije…” JP “Pošta Srbije” i Institut za veštačku inteligenciju zajedno u budućnost

U prestižnom ambijentu univerzitetskog kampusa u Novom Sadu, Institut za veštačku inteligenciju Srbije obeležio je tri godine uspešnog rada....

Obavezno pročitajte

Srodni članci