Novosadska vaspitačica o stanju u profesiji: Srozani smo, grupe dece prekobrojne, a plata mizerna

Prosvetni radnici i ove godine traže poboljšanje uslova za rad. Među njima su malobrojniji, ali ne manje važni zaposleni u predškolskim ustanovama, koji kubure sa svojim problemima.

Sramotno niske plate, nepriznanje koeficijenata, prekobrojne grupe dece, unošenje bolesti u vrtićke grupe, kao i nerealna očekivanja od vaspitača i vaspitačica neki su od problema koje u razgovoru za 021.rs ističe Antonija Glogovac, vaspitač-specijalista iz Novog Sada, koja je bila i na poslednjem protestu u Beogradu.

„Na platnim listama nema ni toplog obroka, ni regresa, a plata je ispod svakog proseka. Kad odete na godišnji odmor smanje vam platu i do 7.000 dinara. Zašto nas kazne da koristimo odmor od posla – nije mi jasno“, navodi Glogovac.

Sve vrtičke grupe su prekobrojne, što je problem koji je prisutan decenijama. Glogovac naglašava da, bar u slučaju Novog Sada, Grad upisuje 20 odsto dece preko broja.

„I to smo ‘sažvakali’, ali gde je kraj? Prostora za boravak dece nema dovoljno, da ne govorimo o uslovima koji su neophodni da bi se radilo sa decom kojoj je potrebna dodatna podrška. Postoje grupe u kojoj je i do četvoro dece kojima treba dodatna podrška i kako vi njima da pružite svoje vreme, a da ne zanemarite i ostalu decu? Kakvi su to uslovi? To je, pre svega, protivzakonito“, neka su od pitanja koja ona postavlja.

Zato sindikati traže od Vlade Srbije da preispita i tehničke uslove i normative za boravak sve dece, a od predškolskih ustanova novu sistematizaciju.

„U novijoj praksi nemate saradnike koji su pomagali vaspitačima oko nekih tehničkih pitanja. Sve je faktički sada spalo na vaspitača i, u nedostatku osoblja, uvedeno je da vaspitači deci čak i sipaju ručak. Ali to je značilo da se u sistematizaciji dodaje ta radna obaveza i vi automatski morate da idete i na sanitarne preglede i polaganje higijenskog minimuma – ipak, odjednom radite i sa hranom“, objašnjava ona.

Ukazuje na nelogičnu situaciju u kojoj vaspitače koje „pokupe“ određenu bolest, poput streptokoka i stafilokoka, udaljavaju s posla dve nedelje, dok se deca u vrtiće vraćaju dok su još bolesna, faktički posle dva dana od obolevanja.

„Svakodnevno izlaganje ovakvih situacijama dovelo nas je do zaključka da treba da imamo status službenih lica. Svi zaposleni u prosveti. Izloženi smo konstantnom stresu, pojedini roditelji se ‘prazne’ na nama na vratima vrtića, zaista je potrebno poštovanje ove profesije“, poručuje Antonija Glogovac za 021.rs.

Kako je 021.rs ranije pisao, zaposleni u predškolskim ustanovama godinama pokušavaju da se izbore sa poslodavcima koji ne žele da im priznaju koeficijente, odnosno stečena zvanja. Takva je situacija u „Radosnom detinjstvu“ u Novom Sadu, gde postoji dugotrajni razdor između vaspitača sa zvanjem strukovnih specijalista i vaspitača sa zvanjem mastera akademskih studija.

O ovoj zakonskoj zavrzlami i sudskim epilozima koji proističu iz iste čitajte u OVOM članku. 

- Advertisement -
Source021

Prokomentarišire

Najnovije vesti

“Mi i Vi: Tri godine kasnije…” JP “Pošta Srbije” i Institut za veštačku inteligenciju zajedno u budućnost

U prestižnom ambijentu univerzitetskog kampusa u Novom Sadu, Institut za veštačku inteligenciju Srbije obeležio je tri godine uspešnog rada....

Obavezno pročitajte

Srodni članci