Ni nalepnice na vratima, ni plaćanje poreza: Izdavanje „stana na dan“ i dalje mahom na crno

Pravom broju nekretnina koje se u Srbiji izdaju kao „stan na dan“ teško je ući u trag, iako zakon jasno definiše obaveze vlasnika da registruju i kategorizuju svoje objekte za ovu namenu.

Procenjuje se da je samo u Beogradu više od hiljadu i po takvih objekata. Cena ide i do 200 evra za stan na dan u „Beogradu na vodi“. Na tu zaradu malo ko plaća porez.

U mirnijem periodu godine, kao što je novembar, priključuju nam se vlasnici koji su pokušavali da izdaju stanove. Kada vide da im je potražnja nezadovoljavajuća, odlučuju se za agenciju„, rekla je za Novosti agentkinja za nekretnine Nataša Marković.

Cene izdavanja smeštaja u okviru stana na dan su šarolike. Prema rečima agentkinje Marković, pred novogodišnje praznike, kada se očekuje da popunjenost kapaciteta bude dobra, cene se nisu menjale. Tako se apartmani mogu naći po ceni od 35 evra, pa čak i za 200 evra po danu.

Od izdavanja stana na dan u Beogradu mesečno može da se zaradi i nekoliko hiljada evra. Klijenti su mahom stranci, a rezervišu uglavnom preko interneta.

Cene se kreću od tridesetak pa do 200 evra. Kvadrature stanova se kreću od 20 kvadrata garsonjere, pa do stanova od 100 kvadrata koji poseduju više spavaćih soba koji su obično za porodice sa decom koji dolaze iz inostranstva„, navodi Ivana Milošević sa jednog sajta za oglašavanje apartmana za izdavanje.

Dobru zaradu prati, kažu, stanodavci i dosta posla i odgovornosti.

„Imamo nekih dvadesetak stanova u ovom momentu. Oni su različite kvadrature. Nalaze se uglavnom po centru grada. Mi goste prijavljujemo regularno„, poručuje Aleksandra Rašić iz jedne agencije stan na dan u Beogradu.

Vlasnik nekretnine koji izdaje stan na dan dužan je da ima nalepnicu na vratima stana koju izdaje Sekretarijat za turizam. Ali u praksi retko ko to čini. Obaveza upravnika zgrade jeste da evidentira stanove koji se izdaju na dan.

Ono što je vidljivo u poslednje vreme i sa čim se susrećemo u velikim i luksuznim kompleksima jeste da određeni vlasnici stanova uzimaju po 20 stanova i izdaju ih kao stan na dan. Problem na koji nailazimo kod izdavanja stana dan jesu, na primer, neki praznici, kao što je Nova godina. Tada je bitno da, ako je apartman kategorizovan za tri osobe i budu tri osobe u stanu, da se ne prave neke proslave, da ne bude veliki broj gostiju, jer je samim tim ugrožena i bezbednost tih gostiju„, ističe za RTS predsednik upravnika zgrada Beograd Ljubiša Banovački.

Za kategorizaciju smeštaja nadležne su lokalne samouprave, a prema rečima profesionalnog upravnika iz Novog Sada Radovana Trifunova, nemoguće je ući u trag objektima koji se izdaju.

Vlasnici stanova koji se odluče da nekretnine oglase za izdavanje, dužni su da prijave svaku promenu stanara„, rekao je Trifunov i dodao da je najčešći slučaj ipak da se ta informacija prećuti čime se krše odluke o kućnom redu.

Više od 13.000 nepokretnosti se izdaje na dan

U Ministarstvu turizma kažu da su za kategorizaciju smeštaja stan na dan nadležne lokalne samouprave i da u centralnom informacionom sistemu u Srbiji takvih nepokretnosti ima više od 13.000.

Veliki broj objekata, apartmana koji se izdaju na neregistrovan, nelegalan način i ugostitelja koji pružaju usluge na nelegalan način, pre svega je u Beogradu kao glavnom gradu. Naravno takve situacije se zatiču i u našim velikim turističkim centrima, pre svega na planinama i Kopaoniku i na Zlatiboru, Zlataru, ali i u banjskim centrima„, objašnjava pomoćnica ministra za turizam Dunja Đenić.

Inače, nadležni napominju da su inspektori neprestano u kontroli ovakvih smeštajnih kapaciteta budući da su privatni iznajmljivači nekretnina nelojalna konkurencija hostelima i hotelima. Kazne za neregistrovane objekte iznose do 350.000 dinara.

- Advertisement -

Prokomentarišire

Najnovije vesti

“Mi i Vi: Tri godine kasnije…” JP “Pošta Srbije” i Institut za veštačku inteligenciju zajedno u budućnost

U prestižnom ambijentu univerzitetskog kampusa u Novom Sadu, Institut za veštačku inteligenciju Srbije obeležio je tri godine uspešnog rada....

Obavezno pročitajte

Srodni članci