GAŠENJE MALIH KNJIŽARA U NOVOM SADU: Da li su veliki lanci sve što će ostati?

Do ljubitelja knjiga u Novom Sadu i ovog meseca stigla je vest o prestanku rada još jedne lokalne knjižare.

Knjižari „Nublu“ nakon skoro 30 godina poslovanja, trenutno preti zatvaranje ukoliko ne uspe da pronađe novi prostor za svoje knjige, dok je knjižara „Most“ prestala sa radom krajem februara ove godine. 

Sa pojavom velikih izdavačkih lanaca, zatvaranje lokalnih knjižara postaje, u neku ruku, neminovno. 

Zoran Kolundžija, osnivač „Prometeja“ i vlasnik knjižare „Most“, ističe značaj lokalnih knjižara i ukazuje na razlike u poslovanju.

„One su veoma važne, ali teško mogu da opstanu, tako da smo mi upravo i zatvorili ovu našu knjižaru ‘Most’ posle 29 godina. Na drugoj strani se primeti da u Beogradu, recimo, neki izdavači pokušavaju da otvore knjižare jer monopol na tržištu drže veliki lanci kao što su ‘Vulkan’ i ‘Delfi’ i tu se podrazumeva da svako može naći sve, međutim, ne možete. Manje knjižare su okrenute ka tome da budu profilisane, da imaju nešto što je teže naći“,  kaže Kolundžija za 021.rs.

U razgovoru sa Novosađanima saznajemo da među njima postoji zajednička stigma o tome da su knjige dosta skuplje u lokalnim knjižarama, pa zato preferiraju da ih kupuju u onim većim. Opredeljuju se za ove lance knjižara većinom zbog čestih akcija, sigurnosti da će tamo naći sve što traže, a delom i zbog dobrog marketinga. 

Redovna posetiteljka ovih knjižara, Teodora Stojković ističe za 021.rs da je odabir mesta za kupovinu knjiga stvar neke kolektivne navike.

„Ja kupujem i u većim i u lokalnim, ali da budem iskrena, češće je u pitanju ‘Vulkan’ ili ‘Laguna’, verovatno je do popusta ili njihovog dobrog marketinga, mada možda je u pitanju to što smo nekako svi kolektivno navikli i naučili da prvo odemo do ‘Vulkana’ ili ‘Lagune’ i zaboravljamo zapravo da neku dobru knjigu možemo naći pre u lokalnoj knjižari nego u tim većim“, kaže Stojković.

Tržište za prodaju knjiga u poslednjih nekoliko godina oslanja se uglavnom na komercijalizaciju. Najtraženije knjige u knjižarama u većini slučajeva su one koje su adaptirane u različite vrste produkcija i tu dominira brza prodaja. Knjige koje se smatraju temeljem kulture sve ređe nalazimo na ovakvim mestima, a lokalne knjižare nastavljaju da se gase. 

Dina Rašić koja je zaposlena u knjižari „Zenit Books“ smatra da su u lokalnim knjižarama najznačajniji ljudi koji su uvek spremni da preporuče dobru literaturu.

„Mislim da knjižare generalno imaju značaj, bio on lokalni ili globalni, pogotovo pošto smo svedoci da se dosta knjižara kako u svetu, tako i kod nas gase. Od velikog su značaja zato što u malim, nezavisnim knjižarama možete uvek zateći ljude koje će umeti da vam preporuče dobru literaturu koji će napraviti izbor knjiga za vas, a samim tim i nekako širiti dobru književnost“, rekla je Rašić za 021.rs.

Iako se poslednjih godina zbog ovih velikih lanaca otvorio veliki broj knjižara i prodao ogroman broj knjiga, bio je to jedan od faktora gašenja manjih preduzeća. 

Ono što građani trenutno mogu da urade da  spreče zatvaranje još jedne lokalne knjižare jeste da sada svoju podršku pruže knjižari „Nublu“, koja trenutno traži novi prostor. 

- Advertisement -
Source021

Prokomentarišire

Najnovije vesti

“Mi i Vi: Tri godine kasnije…” JP “Pošta Srbije” i Institut za veštačku inteligenciju zajedno u budućnost

U prestižnom ambijentu univerzitetskog kampusa u Novom Sadu, Institut za veštačku inteligenciju Srbije obeležio je tri godine uspešnog rada....

Obavezno pročitajte

Srodni članci