Dečji savet Pokrajinskog zaštitnika građana: Osećaj deteta da ga čuju ključ za sigurno okruženje

Participacija dece doprinosi njihovom ličnom razvoju, samopouzdanja, saznajnih sposobnosti, društvenih veština, poštovanja drugih, rečeno je na prvom sastanku Dečjeg saveta Pokrajinskog ombudsmana.

„Istovremeno, participacija dece doprinosi razvoju građanskog  društva i razvoju društvene odgovornosti, jer deca uče kako mogu da doprinesu svojoj zajednici, kako sami da budu odgovorni, tolerantni, solidarni, da se zalažu za pravedno društvo i poštovanje različitosti. Danas više nego ikad jasno nam je da je osećaj deteta da ga čuju i vide ključ za stvaranje sigurnog i bezbednog okruženja i odgovorno donošenje odluka i kreiranje održivih politika“, naglasila je Pokrajinska zaštitnica građana Dragana Ćorić.

Prvi sastanak ovog saveta ustanovljenog 10. februara ove godine, održan je uoči obeležavanja Međunarodnog dana dece, 1. juna 2023. godine.

Sastanak je održan onlajn, a uz petnaest članova i članica Dečjeg saveta prisustvovali su mu i doc. dr Dragana Ćorić, pokrajinska zaštitnica građana – ombudsmanka, Milan Dakić, zamenik pokrajinske zaštitnice građana za prava deteta i savetnice Pokrajinskog ombudsmana: Marija Miladinović, Željka Prodanović i Svetlana Nešić Bajgo.

Na sastanku je bilo reči o temama i problemima koje članovi i članice Saveta uočavaju u svom okruženju, a da su u vezi sa ljudskim pravima i pravima deteta, kao i o njihovim očekivanjima od učešća u ovom važnom telu Pokrajinskog ombudsmana. Teme koje su se na ovom sastanku izdvojile kao posebno značajne odnose se na uvažavanje i poštovanje prava deteta da se njegov/njen glas čuje, prevencija i zaštita od vršnjačkog nasilja i diskriminacije, te rad učeničkih parlamenata. 

Članovi i članice Dečjeg saveta ukazali su i na potrebu za odgovornijim delovanjem u oblasti zaštite životne sredine, mentalnog zdravlja dece i mladih, većeg i smislenijeg uključivanja dece i mladih u kreiranju i donošenju odluka, kao i širenja znanja i informacija o ljudskim pravima i pravima deteta.

Odluka o Dečjem savetu Pokrajinskog zaštitnika građana – ombudsmana ustanovljena je 10. februara 2023. godine upravo sa ciljem da se obezbedi aktivno učešće dece u ostvarivanju, zaštiti i unapređenju prava deteta. Ovo je jedan od načina na koji Ombudsman želi da osnaži primenu prava deteta na participaciju kao jedanog od četiri osnovna principa Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima deteta. Reč je o grupi prava kojima se detetu garantuju građanska/politička prava, a države ugovornice se obavezuju da obezbede detetu koje je sposobno da formira svoje slobodno mišljenje, pravo slobodnog izražavanja tog mišljenja o svim pitanjima koja se tiču deteta, s tim što se mišljenju deteta posvećuje dužna pažnja u skladu sa godinama života i zrelošću.

Međunarodni dan dece – 1. jun proglašen je 1925. godine u Ženevi na prvoj Svetskoj konferenciji o dobrobiti dece, a zvanično je usvojen u međunarodnoj zajednici 1950. godine. Ovaj dan obeležava u mnogim zemljama sa ciljem da podseti javnost na obaveze društva prema deci i na sve ono sa čime se deca suočavaju.

- Advertisement -
Source021

Prokomentarišire

Najnovije vesti

“Mi i Vi: Tri godine kasnije…” JP “Pošta Srbije” i Institut za veštačku inteligenciju zajedno u budućnost

U prestižnom ambijentu univerzitetskog kampusa u Novom Sadu, Institut za veštačku inteligenciju Srbije obeležio je tri godine uspešnog rada....

Obavezno pročitajte

Srodni članci